Lidé

Jsme skupina rodičů, které spojuje společný pohled na vzdělávání dětí. Věříme, že jediné opravdové vzdělávání, které existuje, vychází z vnitřní motivace a je na čistě dobrovolné bázi. Každý z nás dospěl do bodu, kdy chceme založit svobodnou školu jinou cestou. Někdo přes výchovu svých dětí, někdo z vlastní zkušenosti ze školy, další zase z celkového zájmu o svobodu jednotlivce ve společnosti.

Martina Medek Štyksová

Martina je ředitelkou Svobodné školy DRAK, z.ú. a zároveň matkou tří unschoolerů, které vychovává s respektujícím přístupem v duchu „cukrfree“ a netoxického životního stylu. Její profesní dráha a osobní zkušenosti ji přivedly k sebeřízenému přístupu k vzdělávání.

Martina se již skoro 20 let věnuje výuce angličtiny. První pracovní zkušenosti získávala v Londýně, kde měla možnost vidět jiný přístup ke vzdělávání. Je držitelkou certifikátu od Cambridge University – CELTA pro výuku AJ, absolvovala kurzy Teacher Trainer na University of Cantenbury a Asistent pedagoga v Praze. Vedla metodická oddělení v největších jazykových školách, školila české i zahraniční lektory, přičemž se snažila zavádět respektující přístup do výuky a pracovat s vnitřní motivací studentů. 

Během let strávených doučováním angličtiny, matematiky, češtiny a fyziky dětí ze základních škol Martina pochopila, že se v českém školství skoro nic nezměnilo. Zároveň její vlastní děti ji od narození (a vlastně i před ním) ukázaly, že si umí v mnohém řídit život samy, a že je jen třeba jim dát důvěru. Martina věří, že vzdělávání je celoživotní proces, který by měl vycházet z vnitřní motivace a zájmu jednotlivce. Ne z donucení. Toto vše ji postupně motivovalo k vytvoření jiného typu školy.

V DRAKu se Martina věnuje různorodým aktivitám. Její působení zahrnuje tancování a zpívání s dětmi v angličtině, vaření, vyrábění, pokusy a vytváření aktivit na různá témata. Tyto aktivity často zahrnují širokou škálu dovedností a znalostí, včetně čtení, psaní nebo počítání. Ráda se také zaměřuje na zvyky a tradice, projektovou výuku a ráda s dětmi diskutuje o různých souvislostech.

Jejím snem je vytvoření bezpečného prostředí, které umožní dětem objevovat svět a rozvíjet se v souladu s vlastním přirozeným zájmem a potenciálem. Školu, která bude respektovat individualitu každého dítěte a podporovat jeho vnitřní motivaci k učení.

V rejstříkové škole bude Martina působit jako průvodkyně v oblastech angličtiny, francouzštiny, matiky, fyziky a netoxického životního stylu či vaření. Nyní se věnuje zejména komunikaci s rodiči, organizaci komunitní školy a snaží se proniknout do tajů marketingu na sociálních médiích, aby zvýšila povědomí o škole a svobodě vzdělávání obecně.

Kačka Čápová

Původním povoláním grafička, ilustrátorka a UI designérka do školy přináší kreativitu, hravost a snaží se dětem otevírat okna do světa fantazie použitím výtvarných prostředků. 

Ve škole vymýšlí a hraje s dětmi hry, společně s nimi rozplétá jejich otázky a hledá odpovědi v hlubších souvislostech. Snaží se být dobrým společníkem ke konverzaci a podporovat přirozenou radost z poznávání. 

Ráda plánuje výlety a neustále se učí nové dovednosti. Jedním z jejích plánů do budoucna je mít školní autobus.

V současnosti studuje školský management na pedagogické fakultě, aby mohla školu nejen budovat, ale také pomáhat vést tak, aby byla funkčním prostorem, který bude odolný vůči vnějším i vnitřním vlivům.

Deset let se věnovala parašutismu, který jí dal cennou zkušenost s překonáváním výzev a důvěrou v týmovou spolupráci.

Má dvě děti, které společně s ní procházejí domškoláctvím a současně cestou za založením školy.

Lenka Kolenská

V DRAKovi působí jako administrativní podpora a průvodce a můžete ji potkat také v komunitní školce Samorost, kterou založila s rodiči z blízkého okolí. Ve školce i ve škole podporuje přirozený rozvoj dětí, pomáhá jim nacházet vlastní cestu k učení a věnuje se mediaci jejich konfliktů. S dětmi i dospělými často diskutuje a v každé situaci se snaží dojít ke konsenzu, to vše v duchu nenásilné komunikace. Pracovala také jako asistent trenéra v pohybovém kroužku Gymnathlon a 15 let se věnovala sportovnímu i tanečnímu cheerleadingu. 

Věří v respektující přístup, sebeřízené učení a pohyb jako přirozenou součást dětského vývoje. 

Čerpá z návštěv různých svobodných škol, seminářů, knih a inspirativních tvůrců v oblasti psychologie a vzdělávání. 

Kromě práce s dětmi se věnuje technickému zázemí online podnikání a tvorbě webových stránek.

Martin Žalud

Je absolvent oboru Učitelství geografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Má za sebou 4 roky působení na standardním gymnáziu, kde uplatňuje respektující přístup a způsob komunikace směrem k žákům. Realita dnešního běžného školního vzdělávání má ovšem k sebeřízenému vzdělávání daleko. Proto Martin podporuje vznik škol založených na principu sebeřízeného učení a vnitřní motivace. 

Ve své školní praxi se zaměřuje na tvorbu edukativních převážně zeměpisných karetních a deskových her. Kromě geografie patří mezi Martinovi zájmy historie, literatura a propojování sportu a cestování. Má za sebou řadu několikatýdenních cyklistických i pěších cest po Česku i Evropě. V současné době věnuje drtivou většinu volného času svému synovi a dceři.

V komunitní škole se věnuje sportu, zeměpisu, dějepisu, ale hlavně se nechává vést dětmi a nabízí jim to, co je v dané chvíli zajímá nebo potřebují. V rejstříkové škole bude působit jako hlavní učitel pro druhý stupeň.

 

Iveta Lajdová

Iveta Lajdová je spoluzakladatelkou architektonického ateliéru SLIM, kde působí se svým manželem a dalšími dvěma kolegy. Věnuje se zde zejména navrhování rezidenčních interiérů a koordinaci jejich realizace.

Ivet je ovšem v současné době především maminkou téměř čtyřleté dcerky, která jí každým dnem inspiruje a učí. I díky ní se postupně navrací ke svým dřívějším zájmům a vášním, jako jsou výtvarná tvorba, literatura a psychologie.

Ivet aktuálně pracuje na textech a ilustracích vlastní knihy „Les plný emocí“, jež na příbězích lesních zvířátek laskavě ukazuje dětem a jejich blízkým důležitost role emocí v našich životech.

Iveta Lajdová je také autorkou /nejen/ terapeutické metody Sketching Therapy by Ivet, kterou šíří do povědomí prostřednictvím pořádání workshopů. Její metoda pomáhá dětem lépe zpracovávat různé životní situace, a to za pomoci jednoduchých skic a vyprávění příběhů.

Veškeré své zájmy a dovednosti Ivet uplatňuje a dále rozvíjí při průvodcování v komunitní školce Samorost a samozřejmě i ve svobodné škole DRAK. Zde s oblibou vytváří pro děti bezpečné a inspirující prostředí, ve kterém mohou plně rozvíjet svoji přirozenou zvídavost. Ivet důvěřuje rytmu života a proces učení vnímá jako nikdy nekončící dobrodružství. Ráda se inspiruje citátem od Konfucia: “Uč se, jako by ses hnal za někým, koho nemůžeš dohonit, a jako by to byl někdo, koho nechceš ztratit.”